Snubní prsteny
Těžko si lze představit událost jakou je svatba bez snubních prstýnků. Už po staletí snubní prsteny symbolizují spojení a potvrzení manželských slibů.
Snubní prsteny symbolizují spojení novomanželů a jsou jim trvalou připomínkou vzájemné lásky. Prvním darem v manželství jsou snubní prstýnky. Prstýnky by se Vám měly nejen líbit, ale měly by být i praktické, a proto jejich výběru věnujte dostatek času. Mějte na paměti, že prstýnky Vás budou provázet a zdobit celý život.
Rozhodli jste se udělat velký krok ve svém životě a hledáte snubní prsten? U nás najdete ten pravý..
Historie snubních prstenů
Snubní prsten je vnímám jako symbol věčné, nekončící lásky. Což naznačuje i jeho kruhový tvar, který nikde nezačíná ani nekončí. Navléknutí prstenů při obřadu symbolizuje spojení partnerů a důkaz lásky a věrnosti. V následujících řádcích vám přiblížíme vznik a vývoj tohoto nejstaršího svatebního rituálu, který nyní bereme za samozřejmost.
Nošení prstenu na prstu levé ruky pochází ze starého Egypta, kde tamní obyvatelé věřili, že žíla levé ruky je přímo spojena se srdcem. Prsten se dnes nosí na levé ruce i z praktického hlediska. Většina lidí jsou totiž praváci a na pravé ruce by jim mohl při práci překážet. Za povinnou součást svatebního obřadu byly prsteny prohlášeny papežem Mikulášem I. v 9. století. Zpočátku snubní prsteny byly nošeny pouze ženami a teprve ve 20. století se tento zvyk začal uplatňovat i u mužské populace.
Materiály se vybíraly hlavně podle dostupnosti. Nejčastěji volené byly kovy jako je železo, které znázorňovalo sílu a moc, měď či hliník. Jako snubní prsten ale mohla posloužit například i tráva nebo kroužek od záclony. Drahé kovy se začaly používat až v pozdějších dobách.
Ve 14. století nastal zlom ve šperkařství, kdy Italové začali do prstenů vsazovat drahé kameny. Avšak tuto „novinku" si mohli dovolit pouze lidé z vyšších vrstev.