Význam a symbolika náušnic
Šperky jako stříbrné náušnice, jsou,budou a byly doplňkem mnoha žen už v dobách dávno minulých. Jedním z prvních míst nálezu stříbrných náušnic se na dálném východě stal stát Irák, kde se podle archeologických vykopávek jednalo o náušnice vyrobené někdy před dva půl tisíci lety př.n.l. Základním materiálem pro výrobu těchto šperků byly v dřívějších dobách použity vzácné kovy, jimiž bylo zlato nebo stříbro a pak byly tyto zlaté nebo stříbrné náušnice osazovány drahokamy, aby se tak zvýšila cena šperku.
Stříbrné náušnice jsou stále oblíbené
V současnosti se pro výrobu moderních šperků používají i jiné materiály než je pouze zlato, nebo stříbro a oblíbenost si dnes získaly například šperky z chirurgické oceli, jako jsou náramky, přívěsky, náušnice a mnohé jiné šperky vyrobené z tohoto materiálu. Přesto přeze všechno, móda a nošení klasických stříbrných náušnic jako jsou náušnice kruhy neklesá, tyto stříbrné náušnice se prostě nosí pořád a potvrdilo by to jistě spousta žen, které je mají ve své sbírce stříbrných šperků.
Ozdobte se i Vy a vyberte si elegantní stříbrné náušnice
Význam a symbolika náušnic
Jedná se o jeden z nejstarších způsobů modifikace lidského těla. V orientu nosily náušnice obě pohlaví, na Západě (včetně starého Izraele a Egypta) zdobily výhradně ženy. V Řecku a Římě nosily náušnice jen ženy. Jedna náušnice byla zvláště populární v Evropě v renesanci a baroku.V Evropě vyšly náušnice z módy v 17. a 18. století s módou paruk a klobouků, které zakrývaly uši. Na scénu se náušnice vrátily opět v 20. století. Méně bolestivé metody propichování uší vedly k nové popularitě tohoto druhu zdobení. Okolo roku 1900 totiž vznikly klipsové náušnice, které byly považovány za mnohem hygieničtější. Od této doby jsou náušnice opět v módě.
Několik náušnic buď v jednom, nebo u obou uších došlo obliby v 70. letech minulého století v Americe. Ženy nosily v ušním boltci druhou sadu náušnic, muži nosily dvě náušnice v jednom boltci.
V jižní Indii propichují většině děvčat uši při náboženském obřadu již před 5. rokem jejich života. Podobné zvyky se praktikují i v jihoazijských zemích, včetně Nepálu, Sri Lanky a Laosu. Naproti tomu chlapci čekají na svůj první piercing do ranné dospělosti.
Většina náušnic nošených v naší kultuře jsou vyráběny tak, aby je bylo možné poměrně snadno vyjmout nebo vyměnit. Náušnice mohou být ale také permanentní – nevyndatelné. Ty se dříve používaly jako znak otroctví.